chiragra امنیت کارگر استانی اصفهان

chiragra: امنیت کارگر استانی اصفهان کارگری کارگران اصفهان مشکلات کارگران

گت بلاگز اخبار بین الملل روس‌ها چه خوابی دیده‌اند؟ , سوریه بعد از جنگ

مسکو در جریان جنگ داخلی سوریه با فعالیت‌های متعددی از جمله میانجی‌گری دیپلماتیک، کارها سیاسی و حضور نظامی در این کشور تلاش کرده تا با در نظر گرفتن مناسبات مختلف

روس‌ها چه خوابی دیده‌اند؟ , سوریه بعد از جنگ

سوریه بعد از جنگ؛ روس ها چه خوابی دیده اند؟

عبارات مهم : ایران

مسکو در جریان جنگ داخلی سوریه با فعالیت های متعددی از جمله میانجی گری دیپلماتیک، کارها سیاسی و حضور نظامی در این کشور تلاش کرده تا با در نظر گرفتن مناسبات مختلف، علاوه بر بازگرداندن ثبات به منطقه، جایگاه خود را به عنوان بازیگری صاحب نفوذ به خاص در دمشق حفظ کند.

به گزارش ایسنا، نشریه «فارن افرز» در مطلبی به قلم دمیتری ترنین نوشت: آخر بعد از نزدیک به هفت سال، از شدت آتش جنگ داخلی سوریه کاسته می شود و قدرت های گوناگون خاورمیانه در پی آن هستند که بعد از این چه پیش خواهد آمد. رهبران ایران، روسیه و ترکیه ۲۲ نوامبر در شهر سوچی روسیه با یکدیگر دیدار و درخصوص آینده سوریه گفت وگو کردند. همچنین در روز ۲۸ نوامبر، تازه ترین دور مذاکرات میان نمایندگان بشار اسد، مدیر جمهور سوریه و اپوزیسیون این کشور در ژنو و به میزبانی شرکت ملل شروع شد. قرار است دور بعدی مذاکرات سوچی اوایل سال آینده میلادی برگزار شود.

روس‌ها چه خوابی دیده‌اند؟ , سوریه بعد از جنگ

ولادیمیر پوتین، مدیر جمهور روسیه با مداخله نظامی و مانور دیپلماتیک کشور خود را به یکی از بازیگران مهم در مساله سوریه تبدیل کرده هست. روسیه در سپتامبر ۲۰۱۵، به منظور شکست داعش و متوقف کردن تلاش های قدرت های خارجی همچون آمریکا و عربستان جهت براندازی دولت بشار اسد، وارد سوریه شد. بیش از دو سال بعد از آن، کارها نظامی مسکو به نتیجه رسید. حکومت اسد جان سالم به در برد و داعش با شکست روبه رو شد. جنگ هنوز تمام نشده است ولی دستیابی به یک توافق سیاسی در آینده به طور روزافزون مورد تمرکز واقع می شود. روسیه به تنهایی و یا حتی با همکاری متحدانش یعنی کشور عزیزمان ایران و ترکیه، قادر به ایجاد این توافق نخواهد بود ولی همچون همکاری در جنگ سوریه، در صلح این کشور نیز سهیم خواهد بود.

در میان پرسشها حال حاضر سوریه، آینده اسد از اهمیت خاص ای برخوردار هست. مسکو در طول جنگ، نجات اسد را عاملی جهت جلوگیری از هرج و مرج در سوریه دانست. اکنون او همچون فردی پیروز به نظر رسیده و واکنش‌ها می کند و احتمالاً فکر می کند که به اندازه گذشته به روس ها نیاز ندارد. اسد اپوزیسیون سوریه را به دیده تحقیر نگاه می کند و می خواهد حزب بعث بار دیگر به حزب غالب این کشور تبدیل شود. با این حال، کرملین می داند که بازگرداندن تسلط اسد بر سراسر سوریه امری غیرممکن و حتی نامطلوب هست؛ چراکه سایر گروه ها، از اپوزیسیون سنی گرفته تا کردها، مستقیماً این نتیجه را رد می کنند. ممکن است اسد در دمشق در قدرت بماند ولی چشم انداز سیاسی سوریه به نحوه غیرقابل بازگشتی عوض کردن کرده هست. مسکو با در نظر گرفتن نفوذ تهران، دیگر متحد خود، همچنان ناچار است با اسد دست وپنجه نرم کند.

مسکو در جریان جنگ داخلی سوریه با فعالیت‌های متعددی از جمله میانجی‌گری دیپلماتیک، کارها سیاسی و حضور نظامی در این کشور تلاش کرده تا با در نظر گرفتن مناسبات مختلف

سوریه حتی بدون فدرال شدن رسمی هم یک دوفاکتو است که به چندین منطقه تحت کنترل نیروهای متفاوت تقسیم شده است هست. این نیروها عبارتند از دولت اسد، گروه های مخالف اسد، نیروهای طرفدار ترکیه و کشور عزیزمان ایران و کردها. روسیه جهت ایجاد چندین منطقه کم کردن تنش، با طرف های زیادی در سوریه و همچنین در منطقه همکاری کرده هست؛ مناطق کم کردن تنشی که در آن درگیری متوقف و به مخالفان اجازه داده شده است است که تسلط خود بر این مناطق را حفظ کنند. مسکو با تلاش های خود در آستانه، ژنو و سوچی به دنبال ایجاد زمینه های یکسان میان همه احزاب سوریه بوده و تلاش کرده راه را جهت تشکیل نوعی دولت ائتلافی هموار کند. اسد نسبت به تقسیم قدرت واقعی بی میل است و کشور عزیزمان ایران نیز ملاحظات خود را دارد. بنابراین مسکو جهت دستیابی به نتیجه مطلوب خود باید تلاش زیادی جهت متقاعد کردن و در مواردی اعمال فشار صورت دهد. با این وجود، روسیه بر این باور است که یک تقسیم قدرت اشتراکی، همچون سیستم سیاسی لبنان می تواند راهی جهت دستیابی به ثبات باشد.

روسیه بر یکپارچگی سرزمین های سوریه تاکید دارد. مسکو در خصوص عراق که به تازگی حمایت از استقلال اقلیم کردستان را نپذیرفت نیز برخوردی مشابه دارد ولی با این حال، در سوریه نیز همچون عراق، حامی خودمختاری واقعی جهت کردها هست. مسکو طی چندین دهه، رابطه طولانی مدتی با گروه های کُرد در خاورمیانه داشته و گهگاه در زمینه های سیاسی و نظامی به آنان کمک کرده هست. روسیه همواره در روابط خود با کردها و همسایگان عرب، ترکیه ای و ایرانی خود به ایجاد تعادل پرداخته و خود نیز منزل جمعیت کوچکی از کردهای مهاجر است که این امر، ارتباط روسیه با کردها را تسهیل کرده و به نفع کردها لابیگری می کند. با این حال در نهایت این منافع ملی روسیه جهت حفظ ارتباط این کشور با سایر طرف ها است که امر غالب است.

به طور قطع، روسیه تنها قدرت خارجی در سوریه نیست. حتی در زمانی که مسکو با قدرت نیروی هوایی خود، از حکومت اسد پشتیبانی کرد، کشور عزیزمان ایران و نیروهای تحت حمایت آن در صحنه جنگ سوریه در حال مبارزه بودند. پایتخت کشور عزیزمان ایران بعد از جنگ به منظور نفوذ در آینده سوریه و حفظ ارتباط فیزیکی با حزب الله، می خواهد حضور خود در این کشور را نهادینه کند. روسیه منافع کشور عزیزمان ایران را لحاظ می کند ولی از منافع اسرائیل نیز آگاهی دارد و می خواهد میان این دو، تعادلی ایجاد کند. مسکو نگرانی های امنیتی اسرائیل را در خصوص حضور نیروهای مسلح در نزدیکی مرز این رژیم درک می کند و امیدوار است از جامعه مهاجران روسیه در اسرائیل جهت منافع اقتصادی، مالی و فناوری خود استفاده کند ولی از طرفی نمی تواند کشور عزیزمان ایران را به عنوان یک قدرت منطقه ای و همسایه ای که وقت هایی را در زمینه فروش تسلیحات و انرژی هسته ای در اختیارش می گذارد، نادیده بگیرد. بنابراین روسیه در سوریه به دنبال واسطه گری جهت ایجاد تعادل میان منافع کشور عزیزمان ایران و اسرائیل خواهد بود. ممکن است نیروهای تحت حمایت کشور عزیزمان ایران در سوریه بمانند ولی آنان ملزم خواهند بود که فاصله خود را با اسرائیل حفظ کنند.

روس‌ها چه خوابی دیده‌اند؟ , سوریه بعد از جنگ

اقدام متقابل روسیه نسبت به آمریکا در سوریه، به طور عمده بر تنش زدایی نظامی تمرکز دارد که نشانه جلوگیری از درگیری ها میان نیروهای مسلح دو کشور را دنبال می کند. مسکو و واشنگتن همچنین جهت استقرار مناطق کم کردن تنش با یکدیگر همکاری کرده اند ولی هماهنگی دیپلماتیک کرملین با آمریکا در دولت دونالد ترامپ، مدیر جمهور آمریکا نسبت به دولت باراک اوباما، مدیر جمهور پیشین این کشور کم کردن یافته هست. طی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، روسیه همچنان بر توسعه و اجرای یک راهکار دیپلماتیک به طور یکسان با آمریکا متمرکز بود ولی امروز با توجه به کم کردن منافع و فقدان همکاری از جانب واشنگتن، مسکو با ترکیه و کشور عزیزمان ایران همکاری می کند.

روسیه می داند که با سرد شدن شعله جنگ و شروع بازسازی ها، سایر کشورها همچون چین، کشورهای اروپایی و ژاپن به سمت سوریه متمایل خواهند شد. مسکو به دنبال آن خواهد بود که جهت حفظ سهم خود در بازسازی های سودآوری که از جانب اهداکننده های بین المللی تامین مالی می شوند، با آنان همکاری کند. دارایی مهم روسیه، نفوذ بر دمشق هست. روسیه در این شهر در جایگاه ضامن مهم امنیت حکومت اسد می ماند. این نفوذ ممکن است به مرور وقت و با کمرنگ شدن تهدیدهای مستقیم علیه اسد، کم کردن یابد ولی در شرایط حال حاضر سوریه که به نظر می رسد تا سال ها در حالت تزلزل باقی بماند، روسیه تا آینده قابل پیش بینی، یکی از مهره های مهم در این کشور باقی خواهد ماند.

مسکو در جریان جنگ داخلی سوریه با فعالیت‌های متعددی از جمله میانجی‌گری دیپلماتیک، کارها سیاسی و حضور نظامی در این کشور تلاش کرده تا با در نظر گرفتن مناسبات مختلف

علاوه بر این، تعادل قدرت سیاسی در سوریه به هر شیوه ای که باشد، مسکو قصد دارد از منافع مهم خود در این کشور محافظت کند و حضور دائم هوایی و دریایی مسکو در سوریه نیز مشمول بر آن می شود. بنا بر قراردادهای اجاره ای که در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میان مسکو و دمشق به امضا رسید، پایگاه هوایی حمیمیم و امکانات دریایی طرطوس که در حال به روز رسانی در حد استانداردهای یک پایگاه دریایی متداول هست، بعد از آخر جنگ، تا چند ده سال به فعالیت خود ادامه خواهند داد (بیشتر بخوانید: حضور نظامی روسیه در سوریه دائمی شد). نیروهای مسلح سوریه به تسلیحات و تجهیزات روسیه وابسته می ماند و متخصصان روس نیز به آموزش و راهنمایی همکاران سوری خود ادامه خواهند داد. این می تواند نقش سوریه را به عنوان پایگاه مهم ژئوپلتیک و نظامی روسیه در خاورمیانه تحکیم کند.

بازگرداندن صلح به سوریه ساده تر از پیروزی در جنگ این کشور نیست. روسیه با کار سخت دیگری روبه رو هست؛ دارایی های روسیه در مقام قیاس آنچنان متقاعدکننده نیستند و رقبای آن از منابع بیشتری برخوردارند. همچنین پایتخت کشور عزیزمان ایران و آنکارا، متحدان این کشور در سوریه، به دنبال دستیابی به خواسته های خود خواهند بود که در بعضی موارد با خواسته های مسکو در تضاد هست. موفقیت در جبهه دیپلماتیک حتی از پیروزی در صحنه جنگ هم دشوارتر خواهد بود.

روس‌ها چه خوابی دیده‌اند؟ , سوریه بعد از جنگ

واژه های کلیدی: ایران | روسیه | سوریه | همکاری | ایرانی | جنگ سوریه | سال آینده | مداخله نظامی | نیروهای مسلح

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog